Jazz Near You

Vilnius Home » Calendar » Event

Oregon at Vilnius Mama Jazz Festival at National Drama Theatre

Where

National Drama Theatre
Vilnius Mama Jazz Festival

Gedimino Prospektas 4
Vilnius
8~5 2626471

When

Sat, November 19, 2016
20:00

Add to Calendar 2016-11-19 20:00 2016-11-19 Oregon at Vilnius Mama Jazz Festival at National Drama Theatre Pagrindinėje Vilnius Mama Jazz scenoje yra groję dešimtys muzikantų, kurie dar nebuvo gimę, kai susibūrė ši grupė. 46-uosius savo istorijos metus skaičiuojantis kolektyvas Oregon – viena ryškiausių šių metų festivalio žvaigždžių. Neabejotina džiazo legenda, žinoma kiekvienam tikram muzikos gurmanui, į Lietuvą atvyksta pirmą sykį.

Dar praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje Oregon užsitarnavo vienos originaliausių improvizacinės muzikos grupių titulą. Melomanus tada sužavėjo šios ketveriukės muzikinė alchemija – subtilus Vakarų ir Indijos muzikos, džiazo, avangardo derinys, kurį sunku su kuo nors palyginti.

Grammy nominacijos, daugybė pasaulinių gastrolių, albumai, įrašyti su tokiais garsiais kolegomis kaip būgnininkas Elvinas Jonesas, unikali muzikinė vizija – yra daugybė priežasčių, dėl kurių neatkreipti dėmesio į Oregon neįmanoma, jei bent šiek tiek domitės džiazu.

Į Lietuvą atvykstančioje grupėje ir šiandien muzikuoja jos branduolys – dar 1968-aisiais susipažinę gitaristas Ralphas Towneris ir obojumi bei saksofonu grojantis Paulas McCandlessas, kurių grojimas skamba visuose Oregon albumuose.

Šie muzikos novatoriai grupės istoriją rašyti 1970-aisiais pradėjo Niujorke, tačiau jos užuomazgos atsirado dešimtmečiu anksčiau Oregono universitete (iš čia ir kolektyvo pavadinimas). Čia mokęsi Ralphas Towneris ir bosistas Glenas Moore'as susibičiuliavo – vėliau ši draugystė tapo kertiniu Oregon akmeniu.

1968-aisiais persikraustęs į Niujorką ir pasinėręs į šio miesto džiazo sceną, Ralphas Towneris prisijungė prie saksofonininko Paulo Winterio kolektyvo Consort. Idėjos, vystomos su kitais jo nariais – Glenu Moore'u, Paulu McCandlessu ir indiškais perkusiniais instrumentais bei sitara grojusiu Collinu Walcottu – netrukus virto atskiru muzikiniu projektu. Taip gimė Oregon – grupė, kuri dar 1970-aisiais įrašė pirmąją plokštelę, o po metų surengė savo oficialų debiutą.

Sėkmė ir pripažinimas užgriuvo greitai – aštuntajame dešimtmetyje grupė stebino ir kūrybingumu, ir aktyvumu, išlavinto skonio publiką džiugindama vienu albumu po kito.

Grupė koncertavo ne tik festivaliuose ir klubuose, bet ir daugybėje prestižinių salių – Niujorko Carnegie Hall (tris sykius) ir Lincolno centre, Berlyno filharmonijoje, Vienos Mozartsaal ir daugybėje kitų. Oregon gastrolių maršrutai išraižė visą pasaulio žemėlapį – Nuo JAV iki Indijos, Pietų Amerikos ir Australijos.

Unikalus Ralpho Townerio 12 ir 6 stygų gitaros skambesys, rytietiškos muzikos elementai, klasikinės muzikos įtaka – Oregon stebino kiekviename žingsnyje. Devintajame dešimtmetyje grupė pradėjo bendradarbiauti su savitumu garsėjančia leidykla ECM, tačiau 1984-aisiais Oregon sudrebino tragedija – gastrolių Vokietijoje metu avarijoje žuvo Colinas Walcottas. Kiti grupės nariai žūties išvengė per plauką – nes sėdėjo toliau nuo vietos, kurioje į Oregon autobusą įsirėžė automobilis.

Tiesa, grupės istorijos tai nenutraukė – po metų Oregon grįžo į sceną, žuvusio muzikanto vietą užėmus garsiam indų perkusininkui ir būgnininkui Trilokui Gurtu. Jis su grupe koncertavo penkerius metus, o tada prie grupės prisijungė Markas Walkeris, kuris joje groja iki šių dienų.

Bėgant metams, Oregon neaptingo ir aktyviai kuria toliau. Įdomūs grupės leidiniai gerbėjus džiugino ir praėjusį, ir šį dešimtmetį. Vienas svarbiausių darbų – tūkstantmečių sandūroje Maskvoje su simfoniniu orkestru įrašytas albumas Oregon In Moscow, kuris pretendavo į net keturias Grammy statulėles.

Po šį rudenį vyksiančių gastrolių grupė ketina užsidaryti studijoje ir įrašyti jau trisdešimtąjį savo albumą. Tai bus pirmasis grupės diskas su naujuoju bosistu – Paolino Dalla Porta, pakeitusiu pernai su grupe atsisveikinusį jos senbuvį Gleną Moore'ą.

Kiekvienas grupės narys ir už jos ribų yra ryški džiazo žvaigždė, verta atskiro pristatymo.

Muzikos novatoriumi pelnytai vadinamas Ralphas Towneris yra padaręs ir įspūdingą solinę karjerą, kurioje spindi bendri darbai su Janu Garbareku, Keithu Jarrettu, Gary Burtonu, Gary Peacocku, Johnu Abercrombie, Weather Report ir kitais džiazo šviesuliais. Subtilios muzikos leidyklos ECM kataloge dar 1972-aisiais debiutavęs muzikas su ja bendradarbiauja iki šių dienų, yra išleidęs ne vieną įdomų, minimalistinį, konceptualų darbą, iš kurių ryškiai išsiskiria 1980-ųjų Solo Concert – vien gitara įrašytas koncertinis albumas. Vienas ryškiausių gitaros meistrų džiazo ir improvizacinės muzikos istorijoje pagarsėjo ir išradingais leidiniais, kuriuose pats įrašė gitaros ir sintezatoriaus duetus, o dar 1971-aisiais savo vardą įrašė ne tik į muzikos, bet ir į kosmoso tyrimų istoriją. Mat erdvėlaivio Apollo 15 astronautai ne tik į Mėnulį pasiėmė kasetę su jo sukurtų kūrinių įrašu, bet ir pagal dvi melodijas – Icarus ir Ghost Beads – pavadino Mėnulio kraterius.

Vienas Oregon įkūrėjų Paulas McCandlessas – ne tik gabus kompozitorius ir instrumentininkas, bet ir eksperimentuotojas, kilęs iš muzikantų šeimos. Būdamas vos devyniolikos, jis pradėjo karjerą simfoniniuose orkestruose, pelnė apdovanojimų pučiamųjų instrumentų konkursuose, tačiau tuo metu jau buvo susižavėjęs ir džiazo muzika. Šalia įspūdingų Oregon pasiekimų, šis muzikantas gali pasigirti ir daugybe kitų projektų. Jo grojimas skamba daugiau nei 150 albumų, jis bendradarbiavo su Carla Bley, Jaco Pastoriusu, Wyntonu Marsaliu, Alu Jarreau, Paulu Simonu, Steve'u Reichu, Patu Metheny ir daugybe kitų džiazo, roko, avangardo kūrėjų. Tris albumus Paulas McCandlessas įrašė su garsiu bandžos virtuozu Bella Flecku – už vieną kūrinių 1996-aisiais pelnė Grammy apdovanojimą (iš viso už savo darbus su įvairiais atlikėjais jis apdovanotas keturiomis Grammy statulėlėmis). Paulas yra surengęs gastrolių ir su savo kvintetu, kurių metu grojo svarbiuose džiazo festivaliuose. Be to, per visą karjerą nenutolo ir nuo akademinės muzikos – pavyzdžiui, 1997-aisiais sukūrė, aranžavo ir Meksikoje atliko keturias simfonines kompozicijas su Camerata Orchestra orkestru, kaip solistas grojo su Los Andželo filharmonijos, Štutgarto radijo simfoniniu ir kitais orkestrais. Laisvalaikiu muzikantas skiria dėmesio socialinėms iniciatyvoms – dėsto muziką centre, skirtame sudėtingo charakterio paaugliams.

Prieš 19 metų prie Oregon prisijungęs būgnininkas, perkusininkas, kompozitorius Markas Walkeris – daugybės muzikos stilių chameleonas. Džiazo gerbėjai jį puikiai žino kaip Kubos saksofono virtuozo Paquito D'Riveros ilgametį bendražygį – dar 1989-aisiais į šio garsaus muzikanto projektus įsiliejęs Markas dalyvavo daugybėje gastrolių ir įrašant daugiau nei dešimt jo albumų, tarp jų – tris Grammy apdovanojimą pelniusius diskus. 1995-aisiais į Niujorką persikraustęs muzikantas ne viename projekte grojo ir su 2010-ųjų Vilnius Mama Jazz svečiu – Dave'u Samuelsu. Muzikinis kelias jį suvedė ir su Dianne Reeves, Michaelu Breckeriu, Joao Bosco, Miltonu Nascimento, Michaelu Camilo, Romero Lubambo bei daugybe kitų pirmo ryškumo scenos žvaigždžių. Į Oregon gretas Markas pateko 1997-aisiais, kai prodiuseris Steve'as Rodby pakvietė dalyvauti albumo Northwest Passage įrašuose, nuo to laiko Markas – neatsiejama šios garsios grupės dalis. Greta sceninės veiklos muzikantas daug dėmesio skiria pedagogikai – dar 2001-aisiais pradėjo dėstyti garsiame Berklio muzikos koledže, rengia meistriškumo pamokas.

Naujausias Oregon šeimos narys – pernai prisijungęs italas Paolino Dalla Porta, laikomas vienu įdomiausių Europos džiazo bosistų. Per daugiau nei tris karjeros dešimtmečius jis ne kartą stebino improvizacinės muzikos, džiazo ir folkloro eksperimentais, grojo su daugybe Italijos ir kitų šalių džiazo žvaigždžių – Enrico Rava, Paolo Fresu, Patu Metheny, Dave'u Liebmanu, Lee Konitzu, Kenny Wheeleriu, Donu Cherry, Kurtu Rosenwinkeliu, Richardu Galliano, Avishai Cohenu, Johnu Abercrombie ir kitais. Nuo 1978-ųjų džiazo scenoje nardantis muzikantas koncertuodamas išmaišė visą pasaulį – nuo Kinijos iki Kolumbijos, grojo ryškiausiuose planetos džiazo festivaliuose – Umbria Jazz, North Sea Jazz ir kituose. Jo grojimas skamba daugiau nei 140 albumų, daugiau nei dvi dešimtis jų Paolo įrašė kaip pagrindinis ar vienas pagrindinių atlikėjų. 2008 ir 2009-aisiais geriausiu Italijos bosistu pripažintas muzikantas yra sukūręs muziką ir keletui kino bei televizijos filmų.
National Drama Theatre, Gedimino Prospektas 4 false MM/DD/YYYY

Tickets

€9,5

Musicians

Ralph Towner
Ralph Towner
guitar
Oregon
Oregon
 
Mark Walker
Mark Walker
drums

About

Pagrindinėje Vilnius Mama Jazz scenoje yra groję dešimtys muzikantų, kurie dar nebuvo gimę, kai susibūrė ši grupė. 46-uosius savo istorijos metus skaičiuojantis kolektyvas Oregon – viena ryškiausių šių metų festivalio žvaigždžių. Neabejotina džiazo legenda, žinoma kiekvienam tikram muzikos gurmanui, į Lietuvą atvyksta pirmą sykį.

Dar praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje Oregon užsitarnavo vienos originaliausių improvizacinės muzikos grupių titulą. Melomanus tada sužavėjo šios ketveriukės muzikinė alchemija – subtilus Vakarų ir Indijos muzikos, džiazo, avangardo derinys, kurį sunku su kuo nors palyginti....

read more

Maxim Micheliov uploaded this event on November 14, 2016